Locsolás a kertben: az öntözőkannáktól a locsolótömlőkig

2024.09.10.Életmód cikkek

Mivel az idei nyár meglehetősen meleg és száraz, így a locsolás rendkívül fontos kérdés, ha kertünk van. A kerttulajdonosok ilyenkor keresik a leghatékonyabb módszert a locsolásra, hiszen annyi féle lehetőség kínálkozik erre.

Amikor a locsolás kérdése felmerül, akkor számos tényezőt kell végig gondolnunk, mielőtt egyáltalán eldönthetnénk, hogy az öntözőkanna, a slag vagy a beépített öntözőrendszer-e a legjobb megoldás a számunka. Fontos tényező a kertünk talajának fajtája, hiszen ez nagyban befolyásolja a locsolás gyakoriságát.

Ha például anyagos a talaj, akkor az jobban megtartja a nedvességet, és hűti is azt, míg egy homokos talaj folyton száraz lesz, tehát gyakrabban kell majd öntöznünk. Persze a talaj a növények típusát is nagyban befolyásolja, így az öntözési paramétereiket is.

Egyes növények érzékenyek a túl sok vízre, míg mások a szárazságot tűrik nehezen. Érdemes tehát a locsolás kérdése előtt pontosan megtervezni a kertünket, hogy hova milyen növény kerül, és a hasonló vízigényű növényeket egymás közelébe ültetni.

De mivel is öntözzünk?

A locsolásra számos módszer létezik, melyeknek természetesen megvan a maga előnye, és persze hátránya is. Öntözhetünk felülről, például locsolókannával vagy időzített locsolórendszerre. Ennek hátránya a nagyobb párolgás, ugyanakkor ez sem feltétlen számít veszteségnek, hiszen a levegőbe jutó párát a páraigényesebb növények hasznosítani tudják.

Persze alulról is történhet a víz gyökerekhez juttatása, például a talajba telepített csőrendszerrel. Ennek előnye, hogy kisebb a vízveszteség, hiszen alacsonyabb a párolgás.

Érdekes kérdés az is, hogy mi locsoljunk, vagy időzítsünk egy locsolórendszert. Az időzítés előnye, hogy akkor is kapnak vizet a növények, ha mi nem tartózkodunk otthon, a hátrányuk viszont az, hogy a rendszer nem a talaj nedvességtartalmához igazodik.

Ha mi locsolunk, az bár időigényesebb, és fizikailag megterhelőbb is, de mi dönthetjük el, mikor van szükség vízre, így pedig a növény akkor kap nedvességet, amikor arra valóban szüksége is van.

Fontos még, hogy a szomszédot ne zavarjuk a saját locsolásunkkal, ezért érdemes megfelelő méretű kerítés háló alkalmazása a félreértések elkerülése érdekében.