Hogyan alakul ki a fogínysorvadás?

2025.01.24.Életmód cikkek

A fogínysorvadást bátran nevezhetjük a fogágybetegség melegágyának, és napjainkban már egy népbetegségnek is számít. A fogínysorvadás ma már a lakosság 75-80 százalékát érinti. A betegség következtében sérül a fogat tartó csontos fogágy, súlyos esetben ezek akár teljesen fel is szívódhatnak.

Ilyenkor egy sokak számára rémisztő tünetet tapasztalhatunk magunkon: meglazulnak a fogaink, melyek idővel ki is hullanak majd. Vajon meg lehet akadályozni azt, hogy idáig eljussunk? Nézzük, mi mindent kell tudnunk a fogínysorvadásról.

Milyen tünetei lehetnek a fogínysorvadásnak?

A legtöbb esetben a fogínysorvadás egy tartósan fennálló fogínygyulladásból alakul ki, ennek hátterében pedig a nem megfelelő szájhigiéne áll. Az emberek nagy része úgy gondolja, hogy ha napi kétszer fogat mosnak, akkor már mindent megtettek azért, hogy fogaik sokáig szépek és egészségesek legyenek.

A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy vannak komoly hiányosságok a szájápolás területén. Emellett létezik néhány plusz tényező, mely hozzájárul ahhoz, hogy szánkban kialakuljon a fogínysorvadás. Ez lehet például a cukorbetegség, a stresszes életmód, a fogcsikorgás, a vitaminhiány (C, B3, D), rossz fogtömések, hibásan elkészített fogpótlások, illetve a fehérjehiányos táplálkozás.

Fontos, hogy időben észrevegyük a fogínysorvadás leggyakrabban jelentkező tüneteit. Ezek az alábbiak lehetnek:

  • Mozgó fogak
  • Visszahúzódó íny
  • Fájdalmas vagy érzékeny íny
  • Kellemetlen lehelet
  • Rések megjelenése a fogak között
  • Vérző fogíny fogmosáskor

A probléma kezelése a páciens és a kezelőorvos részéről is sok türelmet és kitartást kíván. Az okok felderítése elengedhetetlen, ahhoz pedig, hogy az orvos felmérje, hogy mennyire súlyos a helyzet, fogászati röntgenre vagy 3D-s CBCT – felvételre lesz szükség. Ezt követően jön a fogkő-eltávolítás.

Ha már a fogíny sorvadásáról beszélünk, akkor szükség lesz a gyulladt íny alatti terület célzott gyökérfelszin-símítására. Ha letisztítja a fogorvos a fogat, de a fertőzött gyökeret nem, az íny nem fog tudni a gyökérre vissza tapadni. Ezért a gyökerek felszíni rétegét el kell távolítani, ezt el lehet végezni a zárt és a nyílt kürettázzsal.

Ha nagy a baj, indokolt esetben a kezelést hatékonyabbá teheti a személyre szabott antibiotikum terápia is.