CMS-t vagy egyedi fejlesztésű rendszert válasszunk webshopunkhoz?

2015.10.24.Életmód cikkek

A CMS, vagyis a különféle tartalomkezelő rendszerek elterjedése kis túlzással drasztikusnak tekinthető a hazai piacon, ha a webáruházakat vizsgáljuk, ezáltal még a legnagyobbak is valamilyen ingyenes vagy olcsó megoldást választanak ahhoz, hogy internetes boltot működtessenek.

Ez azonban nem minden esetben megfelelő abban az esetben, ha egy kicsit többet szeretnénk nyújtani például a konkurenciánál. Az alábbiakban éppen ezért felsoroljuk, hogy milyen előnyei és hátrányai vannak annak, ha mi is egy CMS-rendszer – például Joomla, Drupal, WordPress és így tovább – segítségével alkotjuk meg internetes áruházunkat.

Az előnyök

Az előre programozott keretrendszerek legnagyobb előnye, hogy egy átlagos informatikus is képes beállítani a végleges internetes áruházat, nem kell hozzá programozói alapismeret, sőt semmilyen programnyelv ismerete. Ez azt jelenti, hogy a CMS alkalmazása nyilván jóval olcsóbb, mintha drága programozókat kellene megfizetnünk. A tartalomkezelő rendszerek többsége nyílt forráskódot használ, vagyis bárki hozzányúlhat az alapokhoz, és hasznos bővítményeket készíthet hozzá. Ennek megfelelően, ha a későbbiekben mégis speciális igényeink merülnének fel, egy CMS által is könnyedén programoztathatunk, vagy külön vásárolhatunk extra bővítményeket.

Fontos előnye a tartalomkezelő rendszereknek az is, hogy az alapok folyamatosan frissülnek, ami azt jelenti, hogy időről-időre jobbá, egyszerűbbé, nem utolsó sorban pedig biztonságosabbá válnak. A legtöbb CMS ráadásul teljesen ingyenes frissítést garantál, amelyeket egyetlen gombnyomással bárki telepíthet, szintén nem szükséges hozzá programozói tudás.

  • Webáruház készítés esetén hozzájuk fordulj: grentmedia.hu

A hátrányok

Természetesen nem csak előnyei vannak a CMS-rendszereknek. Az egyik legnagyobb probléma általában az szokott lenni, hogy az ilyen szisztémák óriási helyet foglalnak el a tárhelyen, vagyis előfordulhat, hogy a webáruház tartalma negyedannyi sem lesz, mint maga a keretrendszer, ami a tárhely bérlésének költségein mutatkozhat meg. A nagy méret gyakran lassabb betöltődést is eredményezhet, ami rontja a felhasználói élményt. Egy programozott oldalhoz képest a CMS-portálok keresőoptimalizálása nehezebb, körülményesebb és gyakran eredménytelenebb is, éppen emiatt a SEO összege is drágább lesz a későbbiekben.

Egy egyénileg programozott webáruház sokkal biztonságosabb, mint az előre programozott társaik, hiszen azok nyílt forráskódot használnak, ami azt jelenti, hogy az internetes bűnözők is könnyedén hozzáférnek bármihez, így egy kényes pont megtalálásával akár nagyon súlyos támadást is indíthatnak ellenünk. A CMS-rendszerek általános problémája – mind a mai napig –, hogy nagyon sok böngészővel nem kompatibilisek, ezáltal bizonyos böngészőből nem biztos, hogy minden funkciójuk elérhető, ami a rendelések esetében akár nagyon komoly bevételkiesést is jelenthet.