Az örök dilemma: műanyag vagy fa nyílászáró?

2016.03.27.Életmód cikkek

A nyílászáró cseréje, illetve vásárlása előtt a legtöbb ember számára óriási dilemma, hogy fából vagy műanyagból készült ablakokat, illetve ajtókat vásároljunk. Mielőtt bárki határozott válaszra várna a téma kapcsán, nagyon fontos kiemelni, hogy nincs egy tipikus győztes és befutó ebben a versenyben, hiszen az egyéni ízléstől kezdve, az áron át, az épület megjelenéséig bezárólag számtalan tényező befolyásolhat minket a döntésben.

Éppen ezért a határozott állásfoglalás mellett a legjobb az, ha mindkét típussal alaposabban megismerkedünk, ezáltal előnyeiket és hátrányaikat egyaránt górcső alá vesszük.

A műanyag nyílászárók

A műanyag nyílászárók kapcsán érdemes azonnal eloszlatni a legnagyobb tévhitet. Sokan úgy gondolják, hogy a műanyag évek, illetve évtizedek múltán megfakul, megsárgul, oszlani kezd a napsütés hatására. Ezt a rémhírt azonban nem szabad elhinnünk, hiszen a műanyag nyílászárók speciális, UV-biztos műanyagból készülnek, vagyis több évtizedig is képesek gond nélkül ellenállni a nap és az időjárás hatásainak. Nagy előnyük még, hogy sokkal egyszerűbb tisztán tartani őket, mint bármi mást. Nem csak az ablakot pucolhatjuk meg esetükben, hanem az ablakok és az ajtók kereteit is lemoshatjuk, ami a fa ablakok esetében nem túl szerencsés.

Nagy előny továbbá, hogy a fa nyílászárókhoz mérten sok esetben akár már 40-50 százalékkal olcsóbban is hozzájuthatunk a műanyagból készült ablakokhoz, így kijelenthető, hogy az ilyen típusú ablakok legnagyobb hátránya az, hogy műanyagból vannak, és nagyon sokan idegenkednek ettől az anyagtól a művisége miatt. Erre a problémára részben megoldást jelent, hogy az ilyen ablakok ma már színezve, de akár famintázattal is kérhetők, és bár ebben az esetben lényegesen növekedik az ár is – pláne, ha idevesszük a párkányok, a takarólécek és az egyéb panelek plusz színezését –, ellenben bizonyos esetekben nem kizárt, hogy még ilyenkor is olcsóbban kijövünk, ha a műanyagot választjuk.

A műanyag ablakok esetében a javítás ráadásul egyszerű, könnyedén ki- és beszerelhetők, alkatrészeik egyszerűen pótolhatók, a vasalás, a zárszerkezet, a szigetelőgumik vagy más egyéb alkatrészek is egyszerűen kiszedhetők, kicserélhetők, és törés esetén is nagyon könnyű akár otthon is üvegezni. Habár sokan azt hiszik, hogy a műanyag nyílászárók nem igényelnek karbantartást, ez azonban ebben a formában nem igaz. Nagyon fontos például mindig megfelelő összetételű mosószeres vízzel letakarítani kívül és belül is a nyílászárókat, és a zárszerkezeteket is fontos bekenni évente legalább egyszer valamilyen kenőanyaggal, míg a szigetelőgumik esetében a glicerines ronggyal való törölgetés garantálja a hosszantartó hatást.

A fa nyílászárók

A fa nyílászárók legnagyobb előnyei közé nyilvánvalóan a természetesség sorolható, a famintázat, az élő hatás, az egyediség, az otthonosság és így tovább. Az ilyen ablakok és ajtók legnagyobb hátránya, hogy nem olcsók, méghozzá olyannyira nem, hogy bizonyos esetekben műanyag társaiknak akár a sokszorosába is kerülhetnek, ha megfelelő minőséget és szigetelést szeretnénk. További hátrány, hogy megfelelő karbantartás, de főként felületkezelés hiányában az ilyen ablakok és ajtók nagyon hamar tönkre tudnak menni, így amennyiben hosszabb távon gondolkodunk, abban az esetben soha ne sajnáljuk a megfelelő minőségű alapozót, pácot, festéket vagy lazúrt az ablaktól. Mivel a fát is igencsak meg tudja kezdeni a napfény ereje, ezért érdemes nekünk gondoskodni az UV védelemről is, aminek köszönhetően éveken át fényes és repedezéstől mentes marad a tokok felülete.

A fa nyílászárók kapcsán a felmerülő javítások kapcsán nagyon sok probléma merülhet fel, ezáltal kijelenthető, hogy műanyag társaikhoz képest komoly hátrányban vannak. Már egy betörő ablak is komoly problémát okozni, hiszen látványosabb megrongálás, de sokkal inkább szakember nélkül például szinte lehetetlen újra beüvegezni abban a minőségben, ahogyan korábban volt, ami különösen igaz abban az esetben, ha a hagyományos, faberakásos ablakokról beszélünk. Minden más tekintetben azonban a fa ablakok ugyanolyan jól javíthatók, mint a műanyagok, sőt mi több, a vasalás cseréje még egyszerűbb is.

Bár a fentiekben már említettük, nem lehet eléggé kihangsúlyozni, hogy a karbantartás milyen fontos a fa nyílászáróknál. Nem csak a rendszeres újrafestés nagyon lényeges, hanem az is, hogy az ablaktokokat megfelelő védelemmel lássuk el, ezáltal például 2-3 évente egyszer legalább 3-4 rétegnyi UV védő vastaglazúrt fel kell hordani rá annak érdekében, hogy a napfény ne tehessen kárt benne, máskülönben néhány éven belül látható problémák lesznek ablakainkkal. Ez különösen igaz abban az esetben, ha a nyílászárók jobban ki vannak téve az időjárás viszontagságainak, például nincs redőnyünk, vagy olyan oldalon helyezkednek el, ahol egész nap süti őket a Nap.